Banana i mango

Objavljeno: 08/03/2013
Receptić br.1

Banane u fazi sazrevanja

Banane u fazi sazrevanja

  • 1 banana
  • 1 jabuka
  • 10g oljuštenog konopljinog semena

Konopljino seme prethodno namočiti nekoliko sati, a može i preko noći. Umesto konopljinog semena možete koristiti laneno ili čia seme.

Konoplja je izuzetan izvor proteina, prekopotrebnog mališanima koji brzo rastu. (U 100g konopljinog semena nalazi se 31g proteina, 48g masti, 8g ugljenih hidrata, 20g omega 3 masnih kiselina, 60g omega 6 masnih kiselina (idealan odnos omega 3 i omega 6), 8g vlakana, 62 mg kalcijuma, 3 mg gvoždja i 866 mg magnezijuma).

Receptić br.2

  • 1 banana
  • 1 šargarepa

Idealno za male sladokusce.

Receptić br. 3

  • 1 jabuka
  • 1/2 banane
  • šaka spanaća
  • 1 kašika lanenog semena

Pored konoplje, laneno seme ima idealan odnos omega 3 i omega 6 masnih kiselina koji je potreban ljudskom organimu. Pored toga, laneno seme je bogato vlaknima, tzv. čistačima organizma. Evo šta Viktorija Butenko kaže o vlaknima i lanenom semenu u svojoj knjizi “Zeleno za zdravlje”:

“Verujem da bi trebalo unositi 50 do 70 grama vlakana na dan, ili više od toga. Međutim, unos vlakana moramo povećavati postepeno. Preći s 10 na 70 grama preko noći bi moglo biti opasno. Zbog toga bi trebalo postepeno uvoditi zdrave navike kako bi telu dali vremena da se prilagodi. Zeleni kašasti sokovi savršeni su za taj postepen prelaz.

Semenke lana savršen su dodatak ljudskoj ishrani. Izuzetno su bogate i topivim i netopivim vlaknima. Sadrže 26% vlakana (14% topivih, 12% netopivih). Samo 1/8 šoljice semenki lana sadrži 6 grama vlakana.

Preporučila bih vam da u svoju ishranu redovno dodajete semenke lana. Semenke lana imaju čvrstu spoljnu ljusku i treba da  budu sveže samlevene kako bi bile najkorisnije za zdravlje. Cele semenke možete samleti  u mlinu za kafu ili u Vitamixovoj posudi za suvu hranu. Savetovala bih vam da jednu do dve kašike mlevenih semenki lana dodate svojim salatama, supama ili kašastim sokovima. Semenke lana su takođe dobar izvor omega-3 masnih kiselina, i daleko najbolji prirodan izvor biljnog lignina, važnog fitonutrijenta koji štiti od raka.”

Receptić br. 4

  •  1/2 zrelog velikog manga
  • 10g konopljinog semena (prethodno namočenog)

    Mango u fazi sazrevanja

    Mango u fazi sazrevanja

Receptić br. 5

  • 1 banana
  • 1/2 manjeg manga
Recepti’ br. 6
  • 1/2 manga
  • 1 jabuka
  • kašika alfa alfa klica
  • mala kašika prethodno namočenog čia semena
  • malo kokosove vode/soka od jabuke ili vode

Klice uopšteno su izrstan izvor proteina i vitamina, prave male vitaminske bombe, superhrana za bebe i odrasle.

Receptić br. 7 (sladoled-krem za bebe)

  • 1,5 banana
  • 1/4 avokada
  • pola šake svežeg kokosa i malo kokosove vode

* Ako vam se svidja koliko i vašoj bebi, naravite malo veću količinu, pa svoj deo zaledite ili prohladite u zamrzivaču.

Receptić br. 8 Mango i cvekla

  • 1 mangmango-cvekla
  • 1/3 cvekle
  • 1/2 šargarepe
  • 1 kašika lanenog semena

Sve samleti u Vitamiksu ili drugom blenderu.

Uz šargarepu bi trebalo uneti i masti radi bolje apsorpcije karotenoida (mi smo dodali laneno seme, a umesto semenki možete dodati malo hladno cedjenog nerafinisanog lanenog/konopljinog/maslinoog ulja). Uz cveklu je poželjno uneti namirnice bogate C vitaminom, zbog bolje apsorpcije gvoždja.

 

Receptić 9. Tahini i banana

  • 1 banana
  • 1 kafena kašičica susamovog putera (tahini)

Susam je izuzetan izvor kalcijuma, neophodnog za pravilan rast i razvoj malenih kostiju. Naš mališan jako voli ovu kombinaciju.

Ukoliko ne pravite sami susamov buter, uvek kupujte hladno cedjeni i integralni puter od susama, budući da on ima daleko više kalcijuma od belog susama.

Facebook Comments





9 Komentara na Banana i mango

  1. Dunja says:

    jao hocu i ja ovo 😀 moram da nabavim ove sastojke, pa da isprobam!

  2. Alex says:

    S’obzirom da imam bebu od 6 meseci, koja je skoro pocela da jede samo sirovu jabuku i bananu, ostalo se jos uvodi, da li mogu da joj dodam u to konopljino seme ili je jos uvek mala za to?

    • Vesela porodica says:

      Draga Alex,

      M smo konopljino ostalo semenje poceli da uvodimo od 7. meseca.

      Ovde imate link za tabelu za uvodjenje namirnica koju smo koristili za naseg bebca: http://zivetizdravo.org//?page_id=947. Nadam se da ce vam biti dobar vodic 🙂

      Sve najbolje.

      PS: Nasa pedijatrica je savetovala da u obrok sa vocem dodamo dnevno 1/2 kafene kasike maslinovog ulja. Beba svakako masnoce dobija iz mleka, dok sisa, ovo bi bio dodatak, kao i semenje kasnije…

  3. Dragana says:

    Da li ovi recepti podrazumevaju da je sve presno? Već neko vreme pokušavam da saznam da li moj bebac, koji ima već punih 10 meseci, može da jede presnu cveklu i celer, ali nigde nisam dobila konkretan odgovor, pa vas molim da mi potvrdite…svi ovi sastojci su sveži, ne obrađuju se prethodno?

    Veliki pozdrav

  4. Vesela porodica says:

    Draga Dragana,

    Ovaj sajt je posvecen ishrani presnom hranom i svi recepti podrazumevaju sveze namirnice bez termickog obradjivanja.

    REcepti koje ovde mozete naci su recepti koje sam koristila za ishranu naseg bebca (neki od njih). Do godinu dana je bebac bio na presnoj veganskoj ishrani, kako bi dok se imunitet jos gradi i dok je sistem za varenje u fazi razvijanja, dobio sto vise moguce vitamina i minerala. Posle godinu dana je presao na porodicnu ishranu koja je vegetrijanska i pretezno sirova. Dorucak su obicno sveze cedjeni sokovi od voca i povrca, nakon toga zeleni svezi pudinzi (bez kuvanja takodje,mozete pogledati u odeljku sa receptima sta smo do sada objavili od recepata sa kremicima i pudinzima), potom zeleni kasasti sokovi, rucak je najcesce kuvan na pari ili blago dinstan, vecera je takodje sirova: namazi, klice, hleb od proklijale psenice). Uzine su vocne.

    Na internetu se moze naci dosta literature o odgoju dece na sirovoj hrani, bez kuvanja namirnica i unistavanja vitamina i minerala termickom obradom. Neke koje smo mi koristili mozete naci na ovom linku: http://zivetizdravo.org/ekoloski-i-prirodni-proizvodi-za-bezbrizno-detinjstvo/

    Ovde mozete videti redosled kojim sam ja uvodila nasem bebcu namirnice: http://zivetizdravo.org/947-2/ Sveza cvekla i svez celer su na meniju nakon 7. meseca, tako da ih mozete slobodno davati. Ja sam od nih pravila kasice, naci cete neke recepte na sajtu. Kada je malo porastao, celer sam mu rendala na avokado koji je namazan na hleb od proklijale psenice i slicno. Mozete ih takodje cediti za sok (na sokovnik), u kombinaciji sa jabukama/kruskama daju sokice jako lepog ukusa.

    Nadam se da sam vam pomogla.

    Srdacan pozdrav,
    Sanja

  5. […] letujemo u januaru u Indiji, tako da je bebac uživao u svežim i zrelim kašicama od mladog kokosa, manga, avokada, ananasa. Kada smo se vratili kući jeo je organske jabuke, kruške, banane, […]

  6. Vukanova mama says:

    Samo jos jednom da ovako zahvalim Sanji na nesebicnoj pomoci, informaciji,izdvojenom vremenu.Svaka cast za sajt , mnogo mi znaci.Da vremenom budete samo bolji..❤❤❤❤

    • Vesela porodica says:

      Dragi Vukane i mama,

      Neizmerno mi je drago sto vam nase iskustvo znaci. Trudimo se da budemo jos bolji i da ucimo jos vise. Pisemo se <3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.