Uvođenje čvrste hrane po drugi put
Objavljeno: 20/02/2017Sa još jednom Veselom bebom koju zovemo Smeško jer se stalno smeje, došlo je i vreme za novu dohranu. Bogatija za iskustvo sa Leonom, krenula sam put novih knjiga da vidim da li bih nešto menjala u odnosu na prethodni put. Ono sto je jako različito kod njih dvojice jeste napredovanje posle 6. meseca. Smeško napreduje kao novorođenče. Sa 3 meseca je udvostručio porođajnu kilažu, a sa 6 meseci je bio blizu trostruke težine sa rođenja. Sada ima 11 meseci i oko 11kg i blizu 80 cm. Rođen je sa 3160g, 49cm, u terminu u 40.-oj nedelji. Leon je rođen isto u terminu, u 40.-oj nedelji, sa 3180g i 50cm… Super je napredovao do 5. meseca i stao… Sa 5 meseci je imao 7kg i do 8. meseca jedva stigosmo do 7800g. I sa Leonom sam želela da kasnije počnem sa čvrstom hranom, ali sam ipak poslušala savet pedijatrice i uvela sa 6,5 meseci čvrstu hranu jer je nakon dobijanja po 1kg mesečno, odjednom dobijao po 200g mesečno… Sa Smeškom je to išlo drugačije. Nismo počeli dohranu sa 6 meseci i bili smo oboje jako srećni zbog toga. Ja sam u međuvremenu čitala knjigu Beba vođa dohrane (Baby lead weaning-BLW). Puno toga mi se svidelo, ali puno toga i nije, tako da sam shvatila da ću se delimično rukovoditi savetima iz knjige, jer mi se dopala ideja da ne merim koliko beba jede (jer na kraju, ne znam ni koliko mleka posisa, a njemu je dovoljno. Lepo raste i napreduje, dakle oseća kad je sit.) Nije mi se dopalo nepostojanje ikakvih pravila prilikom uvođenja čvrste hrane, ja sam ipak više za tablicu i redosled prilikom uvođenja namirnica shodno uzrastu, pa sam rešila da se toga držim i drugi put, ali da za promenu ne blendam kašice i ne merim koliko jede, pa da vidim kako to funkcioniše.
Iako sam ja planirala da ne nudim ništa sa 6 meseci, jednom prilikom mi je doslovno istrgao krišku breskve i sisao je dok je nije do kožice posisao. OK, samo sam ga pratila i na kraju uključila kameru da imam lepu uspomenu. Reakcija nije bilo, a on je uživao. Sa 7,5 meseci je silno želeo da proba jabuku koju sam jela, dala sam mu. Ispod je simpatičan video Smeškovog upoznavanja jabuke. Ja sam bila oduševljena spretnošću i instinktima: svaki veći deo bi pljunuo, a sve sto je desnima uspeo da isitni bi progutao..
Nisam nudila novu čvrstu hranu posle toga. Negde posle 8. meseca je postalo nemoguće jesti bez njega. Pošto je već odavno aktivno puzao i stajao, čim bi neko seo za sto da jede, on bi dopuzao i ustao i digao ručice da i on sedne da jede. I tako je počela odiseja uvođenja čvrste hrane sa Smeškom. Nekada bi sedeo meni u krilu i jeo za stolom ispred mene komade voća, nekada bi sedeo u kolicima sa tacnom na nogama koju sam pridržavala i jeo sam. Ja sam ga pomno pratila i oduševljavala se. Svaki veći komad koji nije mogao da usitni desnima (zube još nije imao, prvi je nikao sa 9,5 meseci) bi pljunuo. Jeo bi koliko želi i to je trajalo i trajalo, a ja sam gledala i pomagala da ne padne puno toga na pod. Sa 9 meseci smo došli na 3 meseca u Indiju, na Gou i tu je počela prava avantura sa svežim voćem i povrćem. Mango, ananas, papaja, kokos, guava, grožđe, avokado, kruška, jabuka, finger banana (mala banana 3x manja od onih koje se kod nas kupuju), dinja, lubenica, pitaja (dragon fruit), smokva, narandža (11,5 meseci) a kod kuće u Srbiji je još jeo japanske jabuke i šljive… Od povrća malo suženiji izbor jer puno toga što bih dala, ne želim da dajem neorgansko pošto upija puno pesticida, a organsko nema ovde da se kupi, tako da je do sada ručkao svežu: šargarepu, cveklu, list korijandera u smoothiju, papriku, krastavac, paradajz, mladi luk, a od kuvanog na pari: crveni luk ,tikvicu, kupus (11 meseci), patlidžan, brokoli, karfiol, sočivo (11,5 meseci) i organski crveni pirinač. Poneli smo sa sobom i superhrane, pa kad želim nešto od toga da mu dam ujutru, obično ubacim u zeleni smoothie koji jako voli: hlorela, moringa, pšenična trava, ječmena trava, čia semenke. U obroke nekada ubacim ekstra devičansko maslinovo ulje, a nekada avokado, tako da dnevno dobije i potrebne doze masnoća iz čvrste hrane, a sisanje je naravno i dalje glavno. Kod kuće u Srbiji je još dobijao i konopljino hladno ceđeno ulje. O logistici prilikom uvođenja hrane za decu, hranljivim materijama po obrocima kroz dan, možete pogledati u tekstu Bebina prva hrana.
Kako izgledaju obroci?
Kada žurim, onda mu smiksam obrok i dam na kašičicu. On najviše voli da jede sam i da jede komade hrane, pa gledam da to maksimalno ispoštujem. To traje mnogo duže nego da ga ja hranim, ali sa druge je to vredna lekcija za puno stvari: uči da žvaće, uči da odmeri koliko hane da stavi u usta, uči da jede samostalno, vežba finu motoriku jer mu je često potreban pincetni hvat sa sitne komade hrane (npr. zrno grožđa), uči da izbaci višak hrane ili krupnije komade itd. Po meni veoma vredna lekcija. Uz sve to, mami štedi vreme za pripremu kašica, štedi joj živce jer ne meri koliko je pojeo i ne nervira se više ako pojede malo (to je uglavnom bilo sa Leonom, a Smeškom je nekada bolje ne meriti koliko pojede, jer stvarno voli da jede od prvog dana. Kada je prihvatio čvrstu hranu i Leon je posle jako lepo jeo, i sada kao 4,5-godišnjak lepo jede i ne bira hranu, ali zato su prva 4 meseca,od 6-10. meseca života, bila baš teška i jeo je jako malo. Negde u dubini duše verujem da je to zato što za čvrstu hranu nije još bio spreman, a ja nisam ispratila taj deo jer mi je bilo primarno da dobro napreduje. I to je ok, došli smo strpljivo i lagano i do toga da lepo količinski pojede.).
Dok smo još bili kod kuće u Srbiji, Smeško je jeo komade voća ili izmiksano voće sa chiom, moringom i slično. Ovde u Indiji, jede božanstveno tropsko sveže i zrelo voće svakodnevno, plus gomilu povrća koju kod kuće u Srbiji sada ne bismo imali. Pun pogodak.
Primer jelovnika sa 8 meseci (početak uvođenja čvrste hrane):
- doručak: kruška isečena na kriške
- doručak: kruška sa moringom (kašica)
- doručak: japanska jabuka (kašica)
- doručak: japanska jabuka sa čia semenkama (kašica)
- doručak: šljiva (u komadu)
- doručak: banana (u komadu)
- doručak: banana sa pšeničnom travom
- užina: kokosova voda
Primer jelovnika sa 9 meseci:
- Doručak: mango na kriške
- Doručak: ananas na kriške
- Doručak: pitaja na kriške
- Doručak: mango sa ječmenom travom (kašica)
- Doručak: grožđe (grozdovi)
- Ručak: rendana šargarepa sa avokadom
- Ručak: rendana cvekla
- Ručak: šargarepa u komadu (da se češkaju desni)
Primer jelovnika sa 10 meseci:
- Doručak: dinja ili papaja na kriške
- Doručak: zeleni smoothie od banane, manga i lišća korijandera
- Doručak: zeleni smoothie od ananasa, pitaje, chia semenki i pšenične trave
- Doručak: grožđe i mango
- Užina: kokosova voda
- Ručak: organski crveni pirinač sa karfiolom kuvanim na pari
- Ručak: brokoli kuvan na pari i sveža rendana šargarepa, maslinovo ulje
- Ručak: kupus kuvan na pari sa svežom rendanom cveklom
- Ručak: patlidžan kuvan na pari (uveden bliže 11.-om mesecu) sa organskim crvenim pirinčem, maslinovo ulje
- Večera: rendana šargarepa sa avokadom
- Večera: sveža cvekla izrendana sa mladim lukom i pirinčem (ako nije imao pirinač za ručak)
- Večera: paradajz, krastavac i tikvica kuvana na pari i maslinovo ulje
Jedan primer jelovnika 11-mesečnog smeška
- Doručak: zeleni smoothie: ananas, mango, hlorela
- Ručak: kuvani karfiol, kuvani organski crveni pirinač i sveža cvekla narendana
- Večera: rendana šargarepa sa avokadom
- Pre i posle i između svih obroka je uvek tu sisanje. Ako između navedenih obroka neko od nas jede voće, Smeško jede sa njim. Obično to bude grožđe, banana, papaja, mango, dragon fruit.. Dinja nam je malo nezgodna jer je jako vodenasta pa je zgnječi prstima i iscedi i ne ostane puno za jelo.
- Užina: kokosova voda
Jedan primer jelovnika sa 11,5 meseci;
- Meze pre doručka: belo i crno grožđe (ko bi dočekao da mama napravi smoothie. Sisao je čim je otvorio oči, ali hrana je hrana :D)
- Doručak: Zeleni smoothie (banana, mango, pitaja, lišće korijandera, moringa i čia). Popije oko 2dl.
- Ručak: zeleno sočivo kuvano na pari, organski crveni pirinač, rendana sveža šargarepa i ulje od kokosa i mladi luk (mladi luk ni ne nudim, sam se posluži sa stola).
- Večera: rendana sveža cvekla i paprika
- Užina: kokosova voda
Jako mu se dopada kokosova voda, nju popije svaki dan na plaži. Takođevoli i nezaslađeno kokosovo mleko.
Ima još dosta namirnica koje nismo uveli, a koje planiram po povratku kući u Srbiju , beba će tad imati godinu dana. To su: gluten, jaja, fermentisano mlečno. Ono što takođe treba da uvedem su preostale mahunarke i povrće iz porodice kupusa.
Pre neki dan smo otkrili da ume da pije na slamčicu (11,5 meseci). Želeo je silno da pije batin ceđeni sok od narandže, pa smo mu dali na slamčicu, razmišljajući da li će umeti. Posisao ga je kao da je mamino mleko. Kad je “potegnuo” nije stao dok se polovina čaše nije ispraznila.. Ubrzo zatim je dovršio i ostatak.
Tako je došla i druga odiseja i putovanje svetom uvođenja čvrste hrane našoj bebi. Kako je kod vas prošlo uvođenje čvrste hrane? Ima li razlike između starije i mlađe dece?
Pozdrav,
molim vas pomoc, naime sin mi sad 26.08.puni 7 mjeseci, jos me strah poceti sa dohranom jer ima ekcem na nogam i obrazu.
Jos k tomu sto je najgore zivimo u Njemackoj gdje voce i povrce izgleda kao sa reklame a takvog je i okusa- tikvasto i zeleno sve.
U potrazi sam za organskom radnjom.
Rodio se sa 3660, 51cm, sad je sa skoro 7mj. 7650, 71cm.
Ovdje forsiraju vec od 4mjeseca dohranu sto mi je suludo.
Al opet puno citam da od 7mj samo sisanje nije dovoljnjo, da dobija svega 70% hranjivih tvari.
Mislim da cu i ja poceti sa metodom samohranjenja.
Molim vas malo savjeta zbog ekcema ili neku online literaturu o dohrani, kombiniranju itd…
Unaprijed hvala
Pozdrav,
molim vas pomoc, naime sin mi sad 26.03.puni 7 mjeseci, jos me strah poceti sa dohranom jer ima ekcem na nogam i obrazu.
Jos k tomu sto je najgore zivimo u Njemackoj gdje voce i povrce izgleda kao sa reklame a takvog je i okusa- tikvasto i zeleno sve.
U potrazi sam za organskom radnjom.
Rodio se sa 3660, 51cm, sad je sa skoro 7mj. 7650, 71cm.
Ovdje forsiraju vec od 4mjeseca dohranu sto mi je suludo.
Al opet puno citam da od 7mj samo sisanje nije dovoljnjo, da dobija svega 70% hranjivih tvari.
Mislim da cu i ja poceti sa metodom samohranjenja.
Molim vas malo savjeta zbog ekcema ili neku online literaturu o dohrani, kombiniranju itd…
Unaprijed hvala
Draga Lidija,
Dok dete lepo napreduje nema brige o trenutku pocetka uvodjenja cvrste hrane. Moj mladji sin je poceo sa 8,5 meseci sa cvrstom hranom. DO tada je iskljucivo sisao i imao je preko 9 kg. Rodjen je sa 3160, 49cm. Moj stariji sin je imao kilazu kao i vas oko 7. meseca, kilaza kao i bratova na rodjenju. DEca su razlicita, sisanje je njihova najbolja i najhranljivija hrana, osnovna hrana. Cvrsta hrana se svakako polako uvodi, od momenta kada beba pokazuje jasne znakove da zeli da jede sa nama.. Nekada je to sa 6, nekada sa 7, nekada sa 8-9 meseci. Svako ima svoj tempo.
Krenite od nealergene hrane i svaku namirnicu nudite zasebno. Razmak izmedju dve nove namirnice treba da bude kod vas najmanje 4 dana, a moze i vise. Videcete po bebi, kako prihvata. Zbog ekcema, nemojte na manje od 4 dana nuditi nove namirnice. Na pocetku je idealno da jedu jednu namirnicu po obroku, a u narednih mesec-dva kombinacije su idealno do 2 namirnice u obroku, max 3. Alergene nudite po savetu lekara, najranije je posle 12. meseci, ali vrlo oprezno (gluten, jaje, mlecno, bobicasto voce, orasasto voce, med itd)
Za pocetak ser raspitajte gde ima organskog voca/povrca i kupujte sezonsko. Stici ce sve da proba. Oni se do godine svakako navikavaju na ukuse i par namirnica u narednih mesec -dva su ok, jer stize prolece i leto i puno svezih sezonskih namirnica. Kod alergija i ekcema, ja licno ne bih nudila nikakvo tropsko i uvozno voce i povrce, vec domace ili lokalno i sezonsko, jer je tako i najdzravije. Kada vidite kako reaguje, kasnije cete lako polako uvoditi i tropsko i uvozno.
Da li ste radili testove na alergije? BIlo bi dobro znati ako je beba alergicna na sta je alergicna, ekcem se cesto javlja uz alergije na hranu, atopijski dermatitis (na koji hrana takodje jako utice), respiratorne alergije (polen, prasina, dlaka macke/psa i sl). Na facebooku mozete pronaci grupe posvecene atopijskom dermatitisu, alergijama na hranu, zavisno sta je kod vas slucaj i tamo cete naci puno iskustava drugih mama koje je uspesno nose sa ekcemima i alergijama i drze ih pod kontrolom.