Žitarice za bebu bez kuvanja

Objavljeno: 29/05/2013

Žitarice smo  uveli u jelovnik naše bebe sa punih 10 meseci.

Proklijalo semenje (klice/izdanci) su najbogatiji vitaminima i mineralima. Ono sadrži sve vitamine i minerale koje će sadržati ta biljka kad poraste. Sve hranljive materije oslobadjaju se u procesu klijanja. Ove prave male vitaminske bombe su fantastičan izvor proteina. Evo nekoliko recepata bez glutena u kojima naš mališan uživa:

Heljda sa bademovim mlekom

  • heljda i bademovo mleko1

    Proklijala heljda sa bademovim mlekom

    5-6 supenih kašika proklijale heljde

  • majčino mleko/ mleko od badema 

Amarant

  • 5-6 supenih kašiika proklijalog zrna amaranta
  • majčino mleko/ mleko od badema  (za bebe starije od godinu dana može i mleko drugih orašastih plodova: indijski orah, lešnik)

Kinoa

Ukoliko možete da nadjete divlji pirinač, on je takodje preporučljiv za klijanje.

Žitarice možete ugnječiti viljuškom ili proraditi kratko ručnim blenderom. Mleko dodajete do željene gustine, ukusi beba su različiti (naš bebac voli kada su žitarice gušće napravljene). Za jedan obrok napravimo oko 200-250 ml.

Varijacije: neke bebe vole ugnječenu bananu u žitaricama. Mi nismo mešali voće i žitarice, ali ako vašoj bebi to prija možete probati.

Facebook Comments





8 Komentara na Žitarice za bebu bez kuvanja

  1. Marina says:

    Poštovani,
    molim vas da ne savetujete žitarice za ljude, a posebno ne za bebe. Ni odrasli nemaju dovoljno amilaze, a bebe nimalo. Žitarice su opasne za ljude, a izvrsne za ptice koje su žitojedi. Ljudi su plodojedi.

    Srdačan pozdrav,
    Marina

    • admin says:

      Draga Marina,

      Kinoa i amarant po svom poreklu nisu zitarice, ali se to kao termin vec uvrezilo u svakodnevnom govoru pa ih shodno tome i pominjemo, buduci da je jedan od obroka u ishrani bebe i “zitarica”, pri cemu imamo i kvalitentih bezglutenskih zitarica koje se u sirovoj ishrani koriste.

      Navedene “žitarice” su bezglutenske i sirove proklijale, te alkalno deluju na organizam i imaju pregršt korisnih vitamina i minerala posebno potrebnih deci. Dr Velkov je u svojoj grupi nedavno posavetovala jednu majku da daje kuvanu kinou bebi ili sirovu, kao dobar izbor žitarice za bebu. Ako se dobro sećam, mislim da je navela da je svojoj ćerkici od 6. meseca davala kuvanu kinou. Naš mališan je oduševljem kinoom, prosom, heljdom, amarantom i veoma rado ih jede i odlično vari jer su mu uvedeni tekk u 10. mesecu kada je sistem za varenje kod bebe spreman za odredjene vrste žitarica. To su stare autohtone sorte žitarica koje se ne mogu porediti sa pšenicom i drugim glutenskim i vekovim pripitomljavanim te genetski izmenjenim žitaricama koje imaju sasvim drugačiji uticaj na naš organizam.

      Hvala na dobronamernom komentaru.

      Puno pozdrava i sve najbolje u daljem radu 🙂

  2. Alex says:

    Da li je bademovo mleko rizicno za bebe od 6 meseci? Pedijatri ne preporucuju bademe do godinu dana zbog mogucih alergija.

    • Vesela porodica says:

      Draga Alex,

      Izvinite na cekanju na odgovor, bili smo u guzvi oko reorganizacije sajta i selidbe na novi domen. Sto se tice bademovog mleka, ono je jedino koje je dozvoljeno od svih orasastih plodova i jedino u formi mleka. U neki raw food zagovornici i pedijatri iz sveta sirove hrane ga takodje preporucuju i kao dopunu za decu koja nemaju mogucnost da sisaju nakon 6. meseca (ali ne kao potpunu zamenu za majcino mleko).
      Kada pripremamo bademovo mleko, ono se najpre potapa da bi se oslobodili enzimi i potom se guli opna, koja inace izaziva alergije u najvecem procentu. Iz tog razloga se buter od badema ili kase od celog badema daju tek nakon godinu dana. Bademovo mleko je bogato pre svega kalcijumom, potom gvozdjem, magnezijumom i fosforom, kao i vitaminima E i B kompleksa. Ima izrazito alkalizujuce dejstvo na organizam (za razliku pasterizovanog mleka i adaptiranog mleka koji zakiseljuju organizam).

      Naravno, ukoliko su u vasoj porodici ucestale ili uobicajene alergije na orasaste plodove, bilo bi najbolje da i badem kasnije uvedete. Ako nemate alergija u porodici, verujem da je sasvim u redu, buduci da ga preporucuju pedijatri i doktori iz sveta sirove hrane (dakle oni koji se hrane sirovom hranom, svoju decu tako odgajaju, pa mi je savet u tom kontekstu merodavan).

      U nasoj porodici nema alergija, tako da smo mi bademovo mleko davali od 7. meseca, a mleko od indijskog oraha i lesnika sa 10.5-11 meseci (iako je 12. mes donja granica.) Nismo imali nikakvih reakcija. Prijateljice koje hrane decu na isti nacin su takodje davale bademovo mleko od 7. meseca i bebe su ga veoma dobro prihvatile. Jedna beba je dobila osip od mleka od indijskog oraha sa 13. meseci, pa su ga neko vreme izbegavali i sa 15 probali ponovo i osipa vise nije bilo.

      Deca su razlicita i nekome moze prijati neka namirnica ranije ili kasnije, vazno je samo biti umeren i sve novo davati u maloj kolicini, da vidite rekaciju, pa tek nakon par dana dati pun obrok od nove namirnice.

      Ne sumnjam da cete vi najbolje proceniti sta je za vasu bebu od svih nasih iskustava najbolje.

      Srdacan pozdrav i javite kako napredujete.
      Sanja

  3. Lean says:

    Meni je pomalo zbunjujuće …Neko kaze badem nije dobar za bebe,neko pak kaze da jeste…Neko daje sirovo,neko kuvano….Meni su najbolji pokazatelji da li je nešto dobro ili ne ukoliko je neko ZAISTA davao svojoj bebi navedeno i bebi nista nije falilo ali da pri tom govori istinu.Na čast svakome ko slaže iz zlobe il bilo kojih drugih namera. Moja beba ima 7 meseci. Prvo sto sam joj dala jeste pirincani griz sa mojim mlekom,drugo je palenta od kukuruza takodje duuugo kuvana u vodi i pomesana sa mojim mlekom. Bundeva muskat i kruska ga odusevljavaju,pecene jabuke i kruske takodje…Pre neki dan dala sam mu proso sa jabukom …i onako.Prihvatio je ali nje bas nesto presrecan.Medjutim,cula sam da proso moze da bude tezak za creva bebina pa sam prestala tj necu mu davati do esetog meseca. Ovih dana sam zelela da probam kinou jer sam citala o njenoj hranjivosti i sama je rado jedem…al evo,ne samo na ovom sajtu, no i na drugima nailazila sam na oprecna misljenja pa cu ipak sacekati sa upotrebom iste. Ne znam kako da bebi dam nesto sirovo..prosto mi ne da razum ,no ….nemam nista protiv ako neko svojoj bebi daje i bebi nista ne fali. Moja beba za sad nije imala neke strasne reakvije…nije imala osipe…jednom proliv i jedno povracanje malo jace. Trajalo dva tri sata,proslo Bogu hvala. Eto…ja samo ovoliko 🙂 Hvala

  4. Vesela porodica says:

    Postovana Lean,

    Ovaj deo sajta je posvecen nasim iskustvima u ishrani bebe do godinu dana sirovom veganskom hranom. U tom smislu ja ne mogu dati odgovor na dohranu bebe kuvanom hranom, jer to iskustvo nemam.
    Svaka beba treba da se hrani onako kako se hrani cela porodica. Ukoliko sirova i veganska ishrana kao takva nisu deo vase ishrane, licno ne bih savetovala da se opredelite za takvu ishranu bebe. Potrebno je da dobro poznajete ishranu kojom se odlucite da hranite bebu.
    Divno je kada majke u zelji da sto zdravije hrane svoju bebu isprobavaju nove stvari, no i dalje ishrana treba da je zasnovana na onome sto je poznato celoj porodici i kako se cela porodica hrani, jer dohrana zapravo predstavlja uvod u porodicnu ishranu. U tom smislu, samo i jedino je vas izbor kojim cete redom odluciti da uvodite namirnice u ishranu vase bebe i koje ce to namirnice biti: vegetarijanske, veganske ili kako se to danas kaze svejedske (odnosno iz klasicne balkanske kuhinje).
    Mi smo odlucili da zitarice uopsteno odlozimo do 10. meseca, jer su knjige kojima sam se rukovodila tako savetovale, uz objasnjenje da su zitarice teske za varenje, jer su cist skrob i bebe cesto imaju problem da ih svare (zatvor, nadimanje, gasovi itd). Meni je to bilo veoma smisleno i odlozila sam uvodjenje zitarica do 10. meseca, a tada sam dala proklijalu zitaricu bez glutena (gluten je veliki alergen i tesko je svarljiv) jer je to najzdravija forma zitarice sa najvecom koncentracijom vitamina i minerala. Moj sin je uzivao u njima.
    Badem je alergen i ne preporucuje se do godine. Pulpa od badema niti bilo sta od celog badema se bebi ne daje ispod godine. Izuzetak od tog pravila je mleko od badema (samo mleko, bez pulpe) koje se moze davati od 6. meseca zivota, prema brojnim autorima knjiga sirova veganska hrana za bebe. Nikako kao zamena za majcino mleko, vec samo kao dopuna ishrani. Ja sam ga uvela u ishranu bebe sa 7 meseci, ali sam ga zapravo davala redovno od 10. meseca kada smo poceli da dajemo zitarice, jer je sa mlekom jeo zitarice. Buduci da smo se mi odlucili za sirovu vegansku ishranu bebe do godine dana, nisu dolazila u obzir kuvana biljna mleka kao sto je pirincano ili ovseno i sl. Dodatni razlog nedavanju ovih mleka je bio taj sto zitarice nisam davala pre 10. meseca, a gluten nisam davala do godine. Stav mene i mog muza je da u sirovoj i termicki neobradjenoj hrani ima najvise vitamina i minerala i zeleli smo nasoj bebi da pruzimo maksimum u periodu kada se sistem za varenje razvija, kada imunitet nije razvijen i kada je prakticno sve u razvoju a dete i nejgov mali sistem najotvoreniji za alergije i reakcije na hranu. U tom smislu smo kupili 3 knjige na temu sirove veganske ishrane dece i beba i rukovodili se njima prilikom dohrane. Moja i muzeva ishrana je 4 godine unazad od rodjenja bebe bila kombinovana vegetarijanska i sirova veganska, zavisno od godisnjeg doba. Nakon godine dana i nas sin je uveden u porodicnu ishranu i sada se hrani na isti nacin kao i mi: kolikogod je moguce sirovo i veganski i ostatak je zdrav vegetarijanski obrok.
    Veoma smo zadovoljnim nasim izborom za svoju i njegovu ishranu.
    Vi pratite svoju porodicnu ishranu i svoje instinkte i bebu hranite na nacin koji je vama poznat i kako ce se beba hraniti i kada malo poraste. Ako zelite u medjuvremenu citajte, probajte prvo na sebi, pa potom dajte i bebi neku novu hranu i nove metode pripreme hrane. Na bebi ne treba eksperimentisati. Kada novu ishranu upoznate, kada ona bude deo vas, ponudite je i vasoj bebi 🙂

    Ja bih tako uradila na vasem mestu.

    Srdacan pozdrav i sve najbolje,
    Sannja i Vesela porodica.

  5. ljiljana says:

    Draga Sanja,molim Vas da mi napisete koje ste to knjige koristili i da li mogu da se kupe po nasim knjizarama? hvala,pozz ljiljana

    • Vesela porodica says:

      Draga Ljiljana,

      Pisala sam jedan tekst na temu literature i kozmetike za bebu koju smo koristili i koristimo , pa cete tu pronaci popis sve literature koja mi je bila vodic. Kliknite ovde
      Knjige se porucuju online, u tekstu cete pronaci linkove. Preko mene i od mene knjige ne mozete ni poruciti ni kupiti, porucuju se od pisca, putem njihovih veb sajtova ili sa e-bay -a i slicno.

      Veliki pozdrav,
      Sanja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.