Prolećni sok od koprive

Objavljeno: 06/04/2015

Kopriva

Puno mama mi se u poslednjih par meseci obratilo sa pitanjem anemije. Ja sam rođena anemična i ovaj problem samKopriva nosila sa sobom ceo život, sve dok sa 27 godina nisam promenila svoj način ishrane i postala redovan dobrovoljni davalac krvi. Prvi korak na ovom putu bio je svež sok od koprive. Od tada je prošlo 7 godina, jedna trudnoća i jedno dojenje i veoma sam srećna što mogu da kažem da je moja krvna slika odlilčna, gvožđe i hemoglobin visoki. Kopriva se u ishranu beba može uvesti od 8. meseca života, mi smo je davali u obliku zelene kašice (kopriva i voće samleveni u blenderu).

Kopriva se najčešće upotrebljava kao lek za čišćenje krvi, protiv opadanja kose, reumatizma, groznice, prekomernog mokrenja, tuberkoloze pluća, bronhitisa, oboljenja zglobova, kamena u bubregu, za zarastanje rana, protiv zračenja, malokrvnosti, čira na zelucu, nesanice, nervoze. U narodnoj medicini se koriste svi delovi koprive: list, koren i seme.

Kopriva sadrži vitamin C, karotenoide (provitamin A), vitamin K, B2, B5, gvožđe, kalcijum, magnezijum,fosfor, silicijumovu kiselinu (mravlju kiselinu i histamin koji žare). Koren koprive ulazi u sastav čajnih mešavina za lečenje oboljenja uvećane prostate i upala mokraćnih puteva. Kopriva sadrži komponente koje regulišu nivo slobodnih androgena (muških polnih hormona), posledično se povećava metabolizam u otečenom tkivu prostate, eliminiše se zastoj tečnosti i otvaraju suženi mokraćni putevi.

List koprive pomaže kod: smanjenja bola, zaustavljanja krvarenja, ima antibakterijsko, antivirusno, protivupalno, lokalno anestetsko, diuretičko dejstvo. Kopriva se koristi i kod katara želuca, oboljenja disajnih organa, želudačnih čireva, čira na dvanaestopalačnom crevu, plućnih oboljenja.

Kopriva se primenjuje i protiv opadanja kose i peruti u vidu šampona i tinktura za utrljavanje u koren kose, ali i kao čaj i tinktura za unutrašnju upotrebu. Opadanje kose je česta prateća pojava anemije, pa kopriva koja je bogata gvožđem utiče na rešenje pravog uzroka problema. Sem gvožđa, kopriva sadrži i silicijumovu kiselinu, a silicijum je neophodan gradivni element koji omogućava izgradnju kože i kose. Stoga se kopriva uspešno koristi i kod kožnih oboljenja: ekcemi, herpes, akne, lišajevi, gljivice.

Čaj od koprive se priprema tako što se u ključalu vodu stavi kafena kašičica koprive, poklopi se i ostavi da odstoji par minuta. Čaj ne treba kuvati, posle par minuta stajanja procedi se i pije u gutljajima. Preventivno se čaj od koprive pije jednom dnevno, a kod lečenja bolesti od 2-3 šoljice do 2 litre dnevno.

Moja porodica koprivu redovno cedi i koristi u obliku sveže ceđenog soka ili od nje pravimo zeleni kašasti sok (zeleni smuti). Beremo je u sezoni (proleće-jesen). Seme se može sakupljati u avgustu, a list možete sušiti za čaj za zimu (najbolje je kopriva brana u proleće, kažu narodni izvori).

Kopriva i narandza

 

Aparatura: sokovnik za hladno ceđenje

Sastojci:

  • 3 pune šake svežih mladih kopriva
  • 6 velikih slatkih narandži
  • kolut đumbira debljine 2 cm

Sve sastojke iscediti u sokovniku. Namirnice bogate gvožđem je važno konzumirati sa namirnicama bogatim vitaminom C, radi bolje apsorpcije gvožđa. Iako kopriva sadrži određene količine vitamina C, kao i većina biljaka koje sadrže gvožđe, ja volim da dodam i namirnice bogate vitaminom C (u ovom receptu: narandže i đumbir).

Dobije se oko 0.8-0.9l soka.

Izvori teksta o koprivi:

Facebook Comments





21 Komentara na Prolećni sok od koprive

  1. Biljana says:

    Videvsi na vasoj internet stranici recept za sok od koprive, odmah sam pozelela da ga napravim jer kad dodje prolece osecam strasan umor i malokrvna sam. Odmah sam nabavila koprivu sa Kosmaja-sa cistog terena i napravila prvu turu soka. Umesto pomorandzi sam koristila mandore jer ih bas volim. Ni sam ne znam kako ali od 2l soka isog dana smo skoro sve popili. Moja cerka je bila odusevljena iako je u pocetku imala otpor. Sada ga redovno pravim dok ima sveze prolecne koprive. Ukus je fantastican. Hvala vam za ovaj divan recept. Inace su vam svi recepti sjajni. Samo tako nastavite.

  2. Vesela porodica says:

    Draga BIljana,

    Od srca vam hvala na divnom komentaru. Jako me raduje sto vam se sokic dopada, a posebno me raduje kada cujem da ga deca piju. Moj sin od 3 godine je takodje odusevljen sokom od koprive 🙂

    Hvala vam, nastavljamo u istom duhu i trudimo se da budemo jos bolji 🙂

  3. milanbm says:

    Caj od koprive-mora li da bude osusena kad se popari vodom ili moze i sveza?Mnogo pozdrava,sok je super

    • Vesela porodica says:

      Postovani Milane,

      Hvala vam, bas me raduje sto vam se sok od koprive dopada.

      Za caj od koprive se bere mlada kopriva u prolece, sada je idealno vreme. Bere se kada je visine 10-15 cm ili se kod starije koprive beru samo vrhovi.
      Tako ubrana kopriva se opere i ostavi na tavanu ili drugom mestu gde je dobra cirkulacija vazduha da se susi. Mozete je staviti na carsav u jednom sloju i rasiriti po njemu… Svaki dan je mozete promesati radi ravnomernog susenja. Ukoliko imate dehidrator, opranu koprivu u komadu (celu i bez secenja) stavite da se susi na 35 stepeni.
      Kada je caj osusen cuva se u platnenim ili papirnim kesama, obratite samo paznju da u prostoriji gde cuvate cajeve nema vlage, inace ce caj pobudjati lako.
      Caj se priprema tako da sto se prstohvat susenih listova koprive prelije sa 2 dl vruce vode. Ostavi se 10 min da odstoji i nakon toga se moze piti. Generalno cajeve ne bi trebalo kuvati na sporetu, vec uvek prelivati vrucom vodom, jer se tako ocuva najveci deo sastojaka.

  4. Predrag says:

    Bravo za članak. Toliko ljudi ima problem sa anemijom, a ne znaju da je kopriva odlična. Ja sam isto pisao više tekstova na tu temu, pa evo da pogledate jedan http://www.lekovitebiljke.com/lekovitobilje/sok-od-koprive-recept
    Verovatno da je svež sok napravljen na sokovnik, kako je to ovde navedeno, najbolje rešenje. Ali infuz ili čaj isto daje rezultate. Gvožđe i eritrociti jednostavno idu uzlaznom linijom kada se koristi kopriva. Po mom skromnom iskustvu za anemiju su kopriva i kupina davale najbolje rezultate. Pozdrav

    • Vesela porodica says:

      Hvala vam Predraze, raduje me sto vam se clanak i recept za sok od koprive dopadaju. POdelila sam ga najvise iz razloga jer je meni licno doneo neizmerne dobrobiti kada je podizanje gvozdja i KKS slika u pitanju.

      Pogledala sam i link koji ste mi ostavili, veoma korisne informacije i interesantan recept za sok od koprive. Informacija nikad dosta 🙂

      Hvala vam na komentaru i linku 🙂

      Sanja

  5. Mirjana says:

    Redovno pratim Vas blog, ali evo sad se prvi put ukljucujem :-).
    Htela sam da pitam sta to znaci sokovnik za hladno cedjenje? Ja imam obican sokovnik, pa me zanima da li mogu da napravim sok i u njemu. Ovaj sokovnik ja imam: http://www.eponuda.com/sokovnici/gorenje-jc650w-sokovnik-cena-230503
    Hvala puno na odgovoru.
    Pozdrav
    Mirjana

    • Vesela porodica says:

      Draga Mirjana,
      Jako me raduje sto redovno pratite nas blog i sto su vam nasa iskustva interesantna i korisna.
      Sokovnik na hladno cedjenje radi po principu zvakanja namirnice, kao da ih u ustima sitnite. Na taj nacin se namirnica minimalno zagreva, a maksimalno se iscedi i zahvaljujuci sistemu zvakanja oni mogu da cede sve: zelenis, korensko povrce, voce, bobice itd. Takodje ovi sokovnici rade na malom broju obrtaja, sto pomaze odrzavanje maksimalne kolicine hranljivih vrednosti (vitamini, minerali). Kod sokovnika kakav vi imate se cedjenje vrsi sistemom centrifuge (zato se nazivaju centrifugalni sokovnici) i oni cede sistemom rendanja namirnice i sto brzeg okretanja, pri cemu se namirnice dodatno zagreju, a nemaju mogucnost cedjenja zelenisa posto on samo proleti kroz sokovnik neiscedjen. Ono sto mozete uraditi je da zelenis ubacite izmedju 2 cvrste namirnice (npr. 2 polovine narandze ili 2 polovine jabuke) i onda ih tako cedite… Alternativno mozete sve samleti u blenderu kao smoothie ili ako jako zelite to bude sok, onda samleti u blenderu pa izcediti kroz gazu.

      Ovde mozete pogledati nasu ponudu sokovnika na hladno cedjenje i procitati nesto vise o njima:
      http://zivetizdravo.org/hurom-sokovnici-za-hladno-cedenje/

  6. Milos says:

    pozdrav,mene zanima da li se moze sok od koprive napraviti u blenderu,i na koji nacin?

    • Vesela porodica says:

      Milose,

      U blenderu mozete napraviti smoothie sa korpivom, koji je podjednako lep kao i sok. A ako imate zelju da to bude bas sok, mozete izblendati namirnice i potom ih procediti kroz gazu. Tako cete dobiti sok 🙂

      Vasa,
      Sanja

  7. Jelena says:

    Sjajni tekstovi..Puno pozdrava i zdravlja zelim svima!

  8. niki dark says:

    sok od koprive na ovaj nacin zvuci odlicno, samo me zanima da li i koliko je zdrav da se pije jer je opste poznato da kopriva ne smije sirova da se koristi zbog dvije kiseline koje sadrzi u sebi a koje ostecuju bubrege kada se koristi neprokuvana!

  9. Vesela porodica says:

    Postovani,
    Preporuku za pijenje soka od sveze koprive smo dobili od naseg najpoznatijeg imunologa dr Todora Jovanovic pre 8 godina, kao deo recepture za dizanje imuniteta prilikom saniranja posledica autoimune bolesti koja je muzu dijagnostikovana. Od tada koristimo svezu korpivu u ishrani. Ja sam nam uz pomoc koprive sredila gvozdje, a rodjena sam anemicna i 27 godina bezuspesno pokusavala da resim ovaj problem. A muzeva autoimuna je dovedena pod kontrolu.
    Kopriva je izuzetno zdrava u sirovoj formi, ali se ne sme grickati niti jesti u komadu, vec se mora izblendati ili procediti kroz sokovnik, na ovaj nacin se neutralise dejstvo mravlje kiseline koja inace izaziva zarenje kad dotaknemo koprivu.

    Nadam se da sam vam pomogla oko dileme 🙂

    Srdacan pozdrav,
    Sanja

  10. niki dark says:

    Odlicno, hvala puno na ovom odgovoru, sutra cu odmah da isprobam ovaj recept! Hvala jos jednom! Ja sam takodje imala problem sa anemijom, u trudnci je zeljezo spalo na 4 i jedini recept koji sam dobila po preporuci i koji mi je pomogao je bio sa medom i sjemenom koprive! Konzumirala sam svako jutro po jednu veliku, plasticnu kasiku da bi zeljezo nakon 2 mjeseca bilo 26! Konkretno, na teglu meda pomjesate dvije kesice (80gr.)sjemena koprive i svako jutro po jednu kasiku uzimate na prazan stomak!

  11. Dragana says:

    Hvala. Ja sam jela dva puta dnevno zelene smutijeve, obično sam stavljala zeleniš (kopriva, blitva, žućenica, selen, peršun) + bananu, 3 urme, kakao,moringu, uveče sam dodavala i prah od bundeve zbog proteina. Posle 3 mjeseca Fe mi je skočilo sa 6,2 na 6,6 – dakle nisam uspjela u povećanju gvoždja. Sada počinjem ponovo moj takozvani projekat povećanja gvoždja. Znam da sam pogriješila to što nisam vitam C ubacivala u smutijeve. Ne znam da li da počnem sa korišćenjem određenih tableta.

    Pozdrav,
    Dragana

    • Vesela porodica says:

      Draga Dragana,

      Izvinite na zakasnelom odgovoru. Ja sam se sa gvozdjem jako dugo borila. morate obratiti paznju na kombinacije namirnica, pogledajte tekst i moje iskustvo sa borbom sa anemijom ovde. Naime, apsorpcija gvozdja se lako smanjuje ukoliko se unosi u kombinaciji sa pogresnim namirnicama. Medju njima je i kakao koji pominjete kao deo smoothija. Sa druge strane c vitamin je u visokom procentu sadrzan u persunovom listu koji pominjete kao deo smoothija. Ali isto tako je za dobru apsorpciju gvozdja bitan i unos b komplex vitamina. Ja za b komplex uzimam nutritivni kvasac.
      Prilikom terapije koprivom, ja sam koristila kuru koju je muz dobio od imunologa dr Todora Jovanovica, a koja je ukljucivala 1dl cistog cedjenog soka od koprive svako jutro na prazan stomak, isto to uvece pre spavanje, a 1-2h nakon vecere. Za veceru je imao raznovrsne salate za imunitet koje su ukljucivale svez ren, celer, svezu cveklu i druge namirnice koje pre toga u salatama nismo jeli u svezem obliku.
      Na apsorpciju gvozdja snazno utice i fitinska kiselina, koja se nalazi u svom semenju, orasastom, mahunarkama, zitaricama. Oslobadjamo se iste potapanjem semenja preko noci i bacanjem vode u kojoj su bili namakani. Mala kolicina fitinske je zdrava, ali prevelika kolicina blokira apsorpciju mrojnih vitamina i minerala u crevnom traktu.
      Pored toga konzumacija jaja, kafe, caja, mlecnog, kakaaa i jos niza namirnica neposredno nakon uzimanja namirnica bogatih gvozdjem onemogucuje vecu apsorpciju gvozdja. Navedeni proizvodi se mogu konzumirati 2h pre ili posle namirnica bogatih gvozdjem.
      Na linku koji sam vam iznad ostavila mozete procitati vise o tome kako pravilno konzumirati namirnice bogate gvozdjem da bi se maksimalno apsorbovale.
      Sto se tice visine vaseg gvozdja, najbolje je mozda da se posavetujete sa dr Jovanovicem, koji je doktor ali okrenut prirodnim metodama lecenja, pa da vidite da li je vase gvozdje prenisko ili ga mozete podici pravilnom ishranom. Postoje i tezi deficiti gvozdja gde je zaista potrebno podici brzo gvozdje i nakon toga nastaviti da ga odrzavamo kvalitetnom ishranom.
      Ja bih u svaki obrok ubacivala namirnice bogate gvozdjem, ima ih zaista pregrst. pa tako mozete imati govzdje u smoothiju, u rucku, u salati u veceri… Oblici su raznovrsni: cedjeni sok od korpive, smoothie sa korpivom, pita od koprive ili varivo… Smoothie sa liscem svekle i chia semenkama…smoothie sa psenicnom travom koja je od superhrane najbogatija Fe, potom hlorelom/moringom/spirulinom itd… Rucak: socivo, prebogato gvozdjem… Cvekla salata, zacinjena limunom, hladno cedjenim uljem i nutritivnim kvascem 🙂 Melasa kao dodatak ishrani.. Varivo od spanaca ili smoothie ili cedjeni sok… Amarant i kinoa kao prilog rucku..itd… Varijacije su nebrojene, nadam se da cete imati lepe vesti uskoro 🙂

      Srecno 🙂

  12. Aleksandra Tomić says:

    Poštovanje! Recite mi da li veca kolicina ubrane koprive moze da se zamrzne. Da li posle koriscenja iz zamrzivača ima jednako vitmine. Hvala 🌿

    • Vesela porodica says:

      Draga Aleksandra,

      Efekat nije isti, neki deo vitamina se izgubi zamzavanjem, ali je svakako bolje nego da je uopšte ne koristiš. Generalno, koprive ima od proleća do jeseni. DOk je mlada bere se cela, kad je matora beru se vrhovi. Nema je jedino preko zime.

      Veliki pozdrav,
      Sanja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.